Laur Srebrnej Cieszynianki dla Karola Hałgasa

2017-11-13 13:53

Karol Hałgas z Dębowca został tegorocznym laureatem "Srebrnej Cieszynianki", lauru Ziemi Cieszyńskiej wręczanego w dniu Święta Niepodległości podczas tradycyjnej uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej.

Karol Hałgas to urodzony działacz sportowy i społeczny. To dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu i poświeceniu reaktywowano z początkiem lat 70-tych klub sportowy „Zgoda" w Dębowcu. Urządzono boisko sportowe z prawdziwego zdarzenia, zadbano także o zaplecze, wykorzystując dla potrzeb klubowych pomieszczenia gospodarcze za miejscową szkoła podstawową. Wszystko to sprawiło, że szybko skompletowano drużynę piłkarską, która z powodzeniem walczyła z najlepszymi zespołami powiatu cieszyńskiego.

Kiedy w naszym regionie zaczęła się rozwijać nowa dyscyplina sportowa - skiboby - Karol Hałgas z wrodzoną sobie pasją włączył się w jej rozwój. Najpierw jako zawodnik a potem jako szkoleniowiec brał udział w imprezach krajowych i zagranicznych. Ma na swoim koncie medale z mistrzostw Polski i świata. Największe sukcesy odnosił w latach 2005 i 2006 kiedy z mistrzostw świata w Lungotz i Bischofsmais przywiózł dwa srebrne krążki i dwa brązowe medale, Skibobową pasję kontynuował jako trener w Beskidzie Brenna i wiceprezes Polskiego Związku Skibobowego. Jego wychowankowie sięgali po medale na trasach krajowych i zagranicznych.

Już jako emeryt włączył się znowu w działalność społeczną w Dębowcu. Kiedy we wiosce wybudowano boisko wielofunkcyjne ( „Orlika"), a potem gdy centrum gminy dorobiło się okazałego ośrodka rekreacyjnego z tężnią jodową, został gospodarzem, najpierw społecznie, a potem za skromne wynagrodzenie. Z wrodzoną sobie troską dba o powierzone mu mienie. Czynnie włącza się w organizowanie koło tężni cyklicznych koncertów z udziałem artystów ludowych z całego regionu.

Wśród wielu wyróżnień najbardziej sobie ceni dyplomy uznania, jakie otrzymał w 2003 roku od Ministra Edukacji i Sportu i Starosty Cieszyńskiego oraz w 2008 od Ministra Sportu i Turystyki. Szczyci się również odznaką „Za Zasługi dla Polskiego Związku Skibobowego".

Galeria

Facebook