Obchody 77. Rocznicy Zrzutu Cichociemnych w Dębowcu

2018-02-19 13:23
Galeria

 

Od momentu pierwszego zrzutu Cichociemnych w Dębowcu minęło 77 lat. Pamięć o tym wydarzeniu w Dębowcu jest wciąż żywa, co było widać podczas tegorocznych obchodów rocznicy tamtych wydarzeń.
Przy pamiątkowym obelisku w Dębowcu zgromadzili się w miniony czwartek kombatanci, wojsko, samorządowcy, uczniowie oraz pasjonaci historii, by oddać hołd niezwykłym bohaterom - Cichociemnym.
Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych. Wspierali podziemie w walce z Niemcami, zajmowali się wywiadem, dywersją i sabotażem, byli w partyzantce. Nazwano ich Cichociemnymi, gdyż działali w największej tajemnicy, często pod osłoną nocy. Pierwszymi Cichociemnymi, którzy wylądowali w Dębowcu byli: major lotnictwa Stanisław Krzymowski "Kostka", rotmistrz Józef Zabielski "Żbik" oraz bombardier, kurier polityczny Czesław Raczkowski "Orkan". Zrzut nosił kryptonim "Adolphus".
W uroczystości wziął udział 97 – letni żyjący Cichociemny - Aleksander Tarnawski.
Po odśpiewaniu hymnu, historię pamiętnego lotu, który miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku przybliżył licznie zebranym w swoim przemówieniu Wójt Dębowca - Tomasz Branny. Po występie chóru dzieci ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dębowcu pod batutą Pana Tadeusza Kraszewskiego, nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów.
Dziękujemy wszystkim przybyłym i zaangażowanym w rocznicowe obchody .

Foto: GOK Dębowiec i Michał Fielek

Facebook