Światowy Dzień Walki z Rakiem - 4 lutego

2018-01-30 10:34

Z okazji Światowego Dnia Walki z  Rakiem, obchodzonego 4 lutego, Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa śląskiego przystępuje do  akcji ,,Badam się mam  pewność” zainicjowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Celem jej jest zwrócenie uwagi mieszkańców  naszego regionu  na wykonywanie regularnych badań profilaktycznych, co  jest najskuteczniejszym sposobem na wczesne wykrycie raka i rozpoczęcie leczenia.

Nie można przewidzieć, kto z nas na pewno zachoruje na   raka. U części osób ryzyko choroby jest znacznie wyższe,  ze względu na częste narażenie na substancje rakotwórcze, nadmierną ekspozycję na słońce bądź nieprawidłowy styl odżywiania się i niedostateczną aktywność fizyczną.  Czynniki te występując równocześnie, zwiększają to ryzyko.

 

Dzięki prowadzonym od wielu dekad badaniom naukowym wiadomo, że zdrowy tryb życia oraz przestrzeganie kilku prostych zasad może ograniczyć nasze ryzyko zachorowania na nowotwór. Te proste wskazówki zawiera Europejski Kodeks Walki z Rakiem opracowany przez  Stowarzyszenie Europejskich Lig Walki z Rakiem (ECL).

 

Więcej informacji dotyczących profilaktyki onkologicznej dostępnych jest na stronie internetowej  http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/narodowy-program-zwalczania-chorob-nowotworowych/  

Facebook