Tydzień Bibliotek za nami!

2017-05-25 10:27
Galeria

 

W dniach od 8-15 maja w całej Polsce trwał XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”. Z tej okazji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dębowcu oraz w filii w Ogrodzonej odbyło się wiele atrakcyjnych spotkań dla dzieci i młodzieży.

Dnia 8 maja uroczyście rozpoczęliśmy Tydzień Bibliotek meczem międzybibliotecznym. W meczu bardzo chętnie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Dębowcu. Powstało sześć zespołów. Uczniowie, którzy są czytelnikami Gminnej Biblioteki Publicznej w Dębowcu stworzyli dwie drużyny chłopców i jedną dziewcząt, natomiast kolejne trzy drużyny walczyły w barwach biblioteki Szkoły Podstawowej. Pozostali uczniowie dopingowali swoje drużyny. Walka była zacięta. Ostatecznie drużyna chłopców reprezentująca GBP zajęła I i II miejsce, natomiast czytelniczki biblioteki szkolnej okazały się lepsze i nasza drużyna uplasowała się na II miejscu. Na zakończenie turnieju każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, zakładkę do książek, a na uzupełnienie energii słodki upominek. Na popołudniowych zajęciach ,,MALI ARTYŚCI” pomogli wykonać flagi z logo biblioteki, które przez cały tydzień otrzymywali uczestnicy naszych spotkań. Natomiast w filii w Ogrodzonej odbyło się przedstawienie kamishibai.

We wtorek 9 maja w GBP w Dębowcu przedstawiony został teatrzyk kamishibai dla przedszkolaków  oraz  warsztaty z rzeczywistości rozszerzonej, na których przy pomocy tabletów dzieci zobaczyły m.in.: jak pracuje ludzkie serce, jak zbudowane jest ludzkie ciało oraz ożywiały zwierzęta,  a wszystko to w technologii  3D!  O godzinie  14:00 odbyły się warsztaty decoupage, na których powstały piękne drewniane zakładki do książek. Tego samego dnia w naszej filii odbył się turniej gier planszowych na zakończenie, którego uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

10 maja w progach naszej biblioteki zagościł autor książek dla dzieci i młodzieży pan Andrzej Żak, który zachęcał uczniów klas III i IV do czytania i promował swoje książki przygodowe. Po spotkaniu uczniowie mieli możliwość porozmawiać z autorem oraz zakupić jego książki wraz z autografem.

Prawdziwą atrakcją dla młodzieży było piątkowe przedpołudnie. Odbyły się wtedy zajęcia chemiczno-fizyczne, które przeprowadził pan Dawid Staniek. Uczestnicy zajęć na własnej skórze mogli przekonać się, że nauka chemii i fizyki może być ciekawa, i pochłonąć bez reszty. Z kolei w filii w Ogrodzonej odbyły się warsztaty literacko-plastyczne "Kochamy i szanujemy książki".

Dnia 15 maja teatrzykiem ,,Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary”  w wykonaniu aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa, uroczyście zakończyliśmy Tydzień Bibliotek 2017 r.

W tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek z naszej oferty skorzystało łącznie 420 osób.

Dziękujemy wszystkim za owocnie spędzony czas i już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję „Tygodnia Bibliotek”.

Facebook