Zimowisko w Zawoi

2017-01-30 12:58
 
Galeria

  

W dniach 23-25.01.2017 r. około 50 dzieci z naszej gminy wyjechało z ośrodkiem kultury i biblioteką na zimowisko. Dla wielu z nich był to trudny egzamin - pierwszy samotny wyjazd bez rodziców, który dzieci zdały na medal. Kierunkiem naszych zimowy podróży była przepiękna Zawoja. Urokliwa wioska w południowej Polsce przy granicy ze Słowacją, u stóp Babiej Góry przywitała nas piękną, zimową aurą. Korzystając z uroków zimy po obiedzie wyruszyliśmy na górski spacer do Wodospadu Mosorne, jednej z ciekawszych atrakcji w okolicach Zawoi. Wodospad na Mosornym Potoku opada z ośmiometrowego progu, który układa się w kilka stopni skalnych. Próg wodospadu otoczony jest z obydwu stron kilkunastometrowymi ścianami skalnymi. Wodospad na Mosornym Potoku jest jednym z największych i najładniejszych wodospadów w polskich Beskidach.

Po wyczerpującym spacerze i krótkim odpoczynku na regenerację sił dzieci wzięły udział w zabawie dyskotekowej przygotowanej dla nas przez najstarszych uczestników zimowiska.

Kolejny dzień również obfitował w liczne atrakcje. Po śniadaniu wyruszyliśmy spacerkiem do Centrum Górskiego Korona Ziemi. Misją Centrum jest przedstawienie zagadnień z dziedziny geografii, geologii, turystyki oraz eksploracji górskiej z naciskiem na historyczne dokonania Polaków w górach wysokich. W głównej sali wystawienniczej znajduje się 9 makiet najwyższych szczytów górskich poszczególnych kontynentów wchodzących w skład tzw. Korony Ziemi oraz makieta Królowej Beskidów – Babiej Góry. Największa makieta ma rozpiętość niemal 3 m i mierzy prawie 3 m wysokości. Po ciekawej lekcji geografii udaliśmy się na obiad, a po obiedzie mogliśmy oddać się zimowym szaleństwom na śniegu, którego na szczęście w Zawoi nie brakowało. Przed snem najmłodsi obejrzeli film animowany. W ostatnim, ale najbardziej wyczekiwanym dniu zimowiska odbyła się wycieczka do Zakopanego. Po krótkim spacerze po mroźnych Krupówkach, gdzie dzieci mogły się zaopatrzyć w pamiątki z wyjazdu udaliśmy się na Baseny Termalne do Bukowiny Tatrzańskiej. A tam czekało na dzieci mnóstwo atrakcji: baseny wewnętrzne i zewnętrzne, zjeżdżalnie, bicze wodne, jacuzzi, grota solankowa. Po trzygodzinnym wodnym szaleństwie niestety przyszedł czas na powrót. Z pewnym niedosytem żegnaliśmy Zakopane udając się do domów. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zimowiska, opiekunom, Gminie Dębowiec. Zapraszamy do korzystania z oferty ośrodka kultury i Biblioteki Publicznej w Dębowcu.


 

Facebook