Urząd Gminy Dębowiec
43-426 Dębowiec,
ul. Katowicka 6
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 16.30
Piątek 7.30 - 14.30
wtorek 19 marca 2024
Przejdź na nasz profil Facebook

Gmina Dębowiec

Gmina Dębowiec rozciąga się w południowej części województwa śląskiego w powiecie cieszyńskim. Leży w zachodniej części Pogórza Cieszyńskiego częściowo w dolinie Wisły. Przecina dolinę rzeki Knajki (lewobrzeżnego dopływu Wisły) u podnóży, której na przestrzeni kilku kilometrów ciągnie się łańcuch malowniczych stawów hodowlanych. Nad nimi widać pagórkowaty teren. To właśnie jego ukształtowanie terenu, iż z wielu miejsc roztaczają się widoczne panoramy na pobliskie pasma Czantorii, Równicy, Klimczoka, Pogórza Śląskiego, a także grzbiety górskie Beskidu Śląsko-Morawskiego znajdującego się na terenie Republiki Czeskiej z najwyższym szczytem Łysą Górą.

Najstarsze wzmianki o tutejszych miejscowościach sięgają XIII wieku i już wówczas wymienione zostały w dokumentach osady Iskrzyczyn, Ogrodzona i Simoradz. Do najmłodszych miejscowości należą Gumna (XVI w.) oraz Łączka (XV w.), natomiast historia pozostałych miejscowości Dębowca i Kostkowic jest znana od XIV wieku. W każdej z nich znajdował się folwark, a w dębowieckich stawach od wieków hodowano różne gatunki ryb.

XX wiek odznaczył się w historii gminy w sposób wyjątkowy. To właśnie w ubiegłym wieku dokonano odkryć, które zmieniły bieg historii gminy, rozsławiając ją dzięki wydobyciu
i eksploatacji gazu ziemnego oraz uzdrowiskowych solanek, które cieszą się dużym uznaniem wśród turystów i kuracjuszy.

Pomimo upływu czasu, gmina nadal ma charakter typowo rolniczy, a jej walory przyrodnicze i dobra lokalizacja są gwarancją doskonałego wypoczynku dla wszystkich tych, którzy cenią sobie spokój i miły dla oczu krajobraz. Droga ekspresowa S1 zapewnia szybki i łatwy dojazd, natomiast bliskość szlaków górskich Beskidu Śląskiego i Śląsko-Morawskiego, Cieszyna z wieloma zabytkami, czy przejścia granicznego z Czechami, pozwolą na zorganizowanie udanego weekendowego czy wakacyjnego wypoczynku.