Sezon grzewczy 2022/2023 - komunikat!!!
Krajowa Izba Kominiarzy dostrzega zagrożenie, które może pojawić się z początkiem sezonu grzewczego 2022/2023, a związanego z falowym powrotem i podłączeniem urządzeń grzewczych na paliwa stałe do przewodów kominowych, które już tych urządzeń nie obsługiwały.
Takie czynności powinny być poprzedzone opinią Mistrza Kominiarskiego, która wskazywałaby na możliwość techniczną wykonania takiego podłączenia lub na brak takiej możliwości.
Przypominamy właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.
Komin będący istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.
Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych. W roku 2021 odnotowano 18.170 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 280 pożarów od urządzeń na paliwa płynne i 461 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. Dane statystyczne KG PSP [źródło: https://dane.gov.pl].
Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. W sezonie ogrzewczym 2021/2022 (1.10.2021 r. – 31.03.2022 r.) Państwowa Straż Pożarna odnotowała 2.435 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 988 osób poszkodowanych, z tego 43 ofiary śmiertelne.
Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza.
Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
Fragment komunikatu Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy